Herpes Simplex Virüs halk arasında uçuk virüsü olarak bilinen deride su kabarcıklarına, yaralara ve uçuklara sebebiyet veren bir virüs çeşididir.  Yaralar çoğunlukla yüzde, dudaklarda, burun, ağız içi ve çevresinde görüldüğü gibi genital bölgelerde sıklıkla görülür. Bu virüs enfekte olup yara oluşumu gözlendikten sonra bölgeye en yakın sinir hücrelerine yerleşir. Bağışıklık sistemi zayıflayarak vücut direncinin düştüğü durumlarda benzer bölgelerde uçuk oluşması tekrarlanabilir. Bu enfeksiyonlar ağrılı olarak yenilendiğinden hastaya ciddi rahatsızlıklar vermektedir.Genetik materyali çift sarmallı bir DNA içeren HSV’nin sekiz tip mevcuttur. Sıklıkla iki tipiyle karşılaşılmaktadır. HSV 1 olarak adlandırılan bu tipinde yaralar ağız veya burun çevrelerinde görülür. Genellikle çocukluk döneminde oluşur. Genital bölgeye yerleşerek yaralar oluşturan tipide HSV 2 olarak adlandırılır. Bu nedenle Genital Herpes olarak bilinir. Genç bireylerde daha fazla rastlanır.

Herpes Simplex Tedavisi

Herpes Simplex virüsünün neden olduğu hastalığı tamamen yok eden bir tedavi henüz bulunamamıştır. Bu sebeple virüsün bulaşma yolları bilinmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Herpes virüslerinin oluşturduğu enfeksiyonları önlemek çin koruyucu aşıda üretilememiştir. Virüsle temas ederek vücutta yaraların başladığında ise uygulanan birkaç tedavi mevcuttur. fakat bu tedaviler acıyı azaltmak ve yaraların daha kısa sürede iyileşmesi için uygulanmaktadır. Belirtilerin başlamasıyla birlikte yara oluşan bölgelere anti viral kremler birkaç saat aralıklarla uygulanmalıdır. Dudak kremlerini ile çatlamaya engel olunmalı ve dudakların yumuşak kalması sağlanmalıdır. Sık ve yoğun uçuk sorunu yaşayan kişiler oral olarak kullanılan anti viral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Genital Herpes enfeksiyonunun tedavisinde etken maddesi asiklovir olan anti viral ilaçlar kullanılmaktadır. Son yıllarda tedaviye famsiklovir ile valasiklovir etken maddeli ilaçlarda eklenmiştir. Yılda ortalama altı kez bu semptomlar tekrarlanıyor ise her gün anti viral ilaç kullanarak virüs baskılama tedavisi uygulanabilir.

Herpes Simplex Tanısı

Herpes Simplex virüsünün neden olduğu kabarcıklardan tanı konuşması mümkün olsa da kesin tanı laboratuvar testleri ile konulabilir. Yara oluşan bölgeden alınacak sürüntü örneği ile kültür yapılarak netice elde edileceği gibi hastadan kan alınarak vücuttaki antikorlar da tespit edilebilir.

Bizi Arayın