HIV – AIDS Nedir?

HIV-AİDS hastalığı virüs kaynaklı bir bağışıklık problemidir. Bu virüs vücudun savunmasında rol oynayan hücreleri yok ederek, vücudu savunmasız bırakır. Vücut savunmasının zayıflamasıyla ağır enfeksiyonlar hatta kanser gibi ileri safha hastalıklar görülebilir. 

HIV-AİDS Belirtileri Nelerdir?

Hastalık ilk bulaştığında belli belirsiz işaretler verdiğinden, pek anlaşılmaz. Fakat ileri dönemlerde uzun süreli ishal, ağız içinde beyaz yaralar, vücudun değişik yerlerinde lekeler (pembe-mor-kırmızı olabilir), çeşitli solunum yolu hastalıkları ve unutkanlık görülmeye başlar.

aids nedir
aids belirtileri nelerdir

HIV-AİDS Nasıl Bulaşır?

HIV virüsü en çok korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Virüs erkekte ise sperm yoluyla kadına geçer. Virüs kadında ise vajinal akıntı yoluyla erkeğe virüs bulaşır. İkinci bulaşma türü kan yoluyladır. Virüslü kana deri veya mukoza sıvılarıyla teması sonucu virüs bulaşır. Üçüncü yol ise virüs taşıyan anne, bebeğine virüsü bulaştırabilir. Gebelik, doğum ya da emzirme esnasında virüs bulaşabilir.

HIV-AİDS Testi Nedir?

HIV tanısı koymak için birkaç alternatifli yöntem vardır. Şüpheli cinsel ilişkiden sonra 10. Günden itibaren ilk yapılacak test HIV RNA testidir. Bu test kan alımı yoluyla yapılır. 

İkinci yöntemde ise Şüpheli cinsel temastan sonraki 3-6. Haftalardan sonra antijen ve antikor ölçümü yapılır. Bu testin adı Anti HIV Combi (p24 Ag+1/2 Ab) testi olup, ilk yapılan test sonrasında üçüncü ayda ve altıncı ayda antikor testi yapılması önerilir.