HPV (Siğil Virüsü) Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus), rahim ağzı kanserine ve vajinada siğillere neden olan bir virüstür. En sık karşılaşılan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardandır. 

HPV ile Rahim Ağzı Kanseri İlişkisi Nedir?

Tüm HPV virüsleri kansere neden olmaz, ancak bazıları yüksek risk taşır. HPV DNA PCR Testi ile yüksek riski olarak tanımlanan 14 HPV tipi incelenir ve test sonucunda HPV virüsünün tipi belirlenir.

Rahim ağzı kanseri, HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkan bir kanser türü olup, her yıl dünyada 500.000’den fazla kadını etkilemektedir. Rahim ağzı kanseri, kadınlarda en sık görülen 5 kanser türünden biridir. Erken teşhis ve tedavi kanserin tüm türleri için hayati önem taşır. 

HPV Belirtileri Nedir?

Özellikle menopoz sonrası veya cinsel ilişki sonrasında düzensiz vajinal kanaması olanlar, karnın alt bölümünde veya pelvik bölgesinde ağrı yaşayanlar, kötü kokulu vajinal akıntısı olanlar, cinsel ilişki sırasında ağrı çekenler vakit kaybetmeden HPV DNA PCR testini yaptırmalı ve bir kadın hastalıkları hekimi ile görüşmelidir.

9 yaşından büyük her kız çocuğu veya kadın HPV DNA PCR testini yaptırabilir. 

HPV Tanısı Nasıl Konur?

HPV DNA PCR Testinde Rahim ağzından alınan sürüntü incelenir. Pozitif test sonucunda yüksek riskli HPV taşıdığınız anlamı çıkar ve hekiminizin istediği daha özel spesifik testleri yaptırmanız gerekir.  

Hastalık genital bölgeden alınan sürüntü örneği ile tespit edilmektedir. Kadın hastalardan örnek alımı jinekolog tarafından yapılmalıdır.