İçindekiler 

Standart Check-Up Nedir?

Standart Erkek Check-up (34 Test)

Standart Kadın Check-up (34 Test)

Standart Check-up Yaptırma Sıklığı Ne Olmalıdır?

Standart Check-up Fiyatları Nedir?

Check-up Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Standart Check-Up Nedir?

Erken teşhis, hayatınızı kurtarabilir.

Hastalıkların erken teşhis edilmesi ve uzun ve kaliteli bir yaşam sürmek için düzenli sağlık kontrolünden geçilmesi gerekir. 

Standart Check-up testleri genel sağlık durumu değerlendirilmesi için standart olarak hazırlanabildiği gibi, yaşa ve kişinin özel sağlık durumuna göre kapsamlı şekilde de hazırlanabilir. Bu test içerikleri hekimin ya da sağlık kuruluşunun bakış açısına göre değişebilir. 

Standart Erkek Check-up (34 Test)

Standart Erkek check-up için önerilen laboratuvar testleri isimleri şu şekildedir;

 1. Tam Kan Sayımı: Anemi (kansızlık), enfeksiyonlar ve diğer kan hücresi problemlerini değerlendirir. Hemoglobin ve hematokrit seviyeleri gibi parametreler önemlidir. 
 2. Kan Şekeri (Açlık Glukoz, Ha1C, Açlık İnsülin, Homa-IR, Tokluk 2 Saat İnsülin) Testi: Diyabet (şeker hastalığı) riskini değerlendirir. Yüksek kan şekeri düzeyleri kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.
 3. Lipid Profili (Total, HDL, LDL Kolesterol, Trigliserid): Kolesterol seviyelerini ölçerek kalp hastalığı riskini değerlendirir. Yüksek kolesterol seviyeleri damar tıkanıklığına ve kalp krizi riskine neden olabilir. 
 4. Karaciğer Fonksiyon Testleri (ALT, AST, GGT,Total Bilirubin, Direkt Bilirubin, ALP, Albumin, INR):  Bu testler karaciğer yağlanması olup olmadığını  ortaya koymak, obezite ve tip 2 diyabet risk faktörleri değerlendirmek ve karaciğer kanserini tespit etmek için önemlidir.
 5. Böbrek Fonksiyon Testleri (Üre, Bun, Kreatinin, Ürik Asit, GFR): Böbrek fonksiyonlarını değerlendirir. Kreatinin, üre, elektrolitler gibi parametreler böbrek sağlığını gösterir.
 6. Tiroid Fonksiyon Testleri (TSH, T3, T4): Tiroid bezinin fonksiyonunu değerlendirir. Tiroid sorunları birçok sağlık problemine yol açabilir.
 7. Vitaminler (B12 ve D3 Vitamini, Folik Asit, Çinko): D vitamini, kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Düşük D vitamini seviyeleri kemik erimesi riskini artırabilir. B12 vitamini eksikliği kansızlığa ve sinir hasarına yol açabilir. Folik asitin sperm üretimi ve özellikle genel sağlığı durumu üzerinde etkisi vardır. Çinkonun cilt sağlığı, sperm üretimi ve hormonel denge üzerinde etkisi vardır. Çinko ekskiliği cinsek isteksizliğe yol açabilir.  
 8. İdrar Tahlili: Böbrek fonksiyonlarını, idrar yolu enfeksiyonlarını ve diğer sağlık sorunlarını değerlendirir.
 9. Total ve Serbest PSA (Prostat Spesifik Antijen) Testi: Prostat sağlığını değerlendirmek için kullanılır. PSA seviyelerindeki değişiklikler prostat kanseri riskini gösterebilir. (Özellikle 50 yaş üzeri için)
 10. Dışkıda Gizli Kan Testi: Kolorektal kanser taraması için bağırsak kanamalarını değerlendirir.  (Özellikle 50 yaş üzeri için)

Standart Kadın Check-up (34 Test)

Standart kadın check-up için önerilen laboratuvar testleri isimleri şu şekildedir;

 1. Tam Kan Sayımı: Anemi (kansızlık), enfeksiyonlar ve diğer kan hücresi problemlerini değerlendirir. Hemoglobin ve hematokrit seviyeleri gibi parametreler önemlidir. 
 2. Demir Değerleri (Demir, Demir Bağlama Kapasitesi, Ferritin): Demir eksikliği (anemi) belirtileri kadınlarda sık görülür. Demir seviyeleri düzenli olarak kontrol edilmelidir.
 3. Kan Şekeri (Açlık Glukoz, Ha1C, Açlık İnsülin, Homa-IR, Tokluk 2 Saat İnsülin) Testi: Diyabet (şeker hastalığı) riskini değerlendirir. Yüksek kan şekeri düzeyleri kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.
 4. Lipid Profili (Total, HDL, LDL Kolesterol, Trigliserid): Kolesterol seviyelerini ölçerek kalp hastalığı riskini değerlendirir. Yüksek kolesterol seviyeleri damar tıkanıklığına ve kalp krizi riskine neden olabilir. 
 5. Karaciğer Fonksiyon Testleri (ALT, AST, GGT,Total Bilirubin, Direkt Bilirubin, ALP, Albumin, INR):  Bu testler karaciğer yağlanması olup olmadığını  ortaya koymak, obezite ve tip 2 diyabet risk faktörleri değerlendirmek ve karaciğer kanserini tespit etmek için önemlidir.
 6. Böbrek Fonksiyon Testleri (Üre, Bun, Kreatinin, Ürik Asit): Böbrek fonksiyonlarını değerlendirir. Kreatinin, üre, elektrolitler gibi parametreler böbrek sağlığını gösterir.
 7. Tiroid Fonksiyon Testleri (TSH, T3, T4): Tiroid bezinin fonksiyonunu değerlendirir. Tiroid sorunları birçok sağlık problemine yol açabilir.
 8. Vitamin ve Mineral (B12 ve D3 Vitamini, Folik Asit, Magnezyum): D vitamini, kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için önemlidir. Düşük D vitamini seviyeleri kemik erimesi riskini artırabilir. B12 vitamini eksikliği kansızlığa ve sinir hasarına yol açabilir. Folik asitin DNA sentezi ve hücre bölünmesi için önemlidir. Gebelikte Folik asit eksikliği doğumsal anormalliklere sebep olabilir. Magnezyum kas ve kemik sağlığı için önemlidir. Magnezyum eksikliği, enerji düşüklüğü, yorgunluk, kramplara sebep olur. 
 9. İdrar Tahlili: Böbrek fonksiyonlarını, idrar yolu enfeksiyonlarını ve diğer sağlık sorunlarını değerlendirir.
 10. Dışkıda Gizli Kan Testi: Kolorektal kanser taraması için bağırsak kanamalarını değerlendirir.  (Özellikle 50 yaş üzeri için)

Standart Check-Up Yaptırma Sıklığı Ne Olmalıdır?

Yukarıdaki öneriler genel bir rehberdir ve her bireyin sağlık durumu ve risk faktörleri farklı olabilir. Dolayısıyla, en uygun testlerin türü ve sıklığı için bir sağlık uzmanıyla bire bir görüşmek önemlidir. Sağlık uzmanı, kişisel sağlık geçmişinizi değerlendirecek ve yaşınıza, cinsiyetinize ve sağlık durumunuza özgü en iyi tarama planını önerecektir. Ayrıca, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının sürdürülmesi ve düzenli doktor kontrollerinin yapılması da erkeklerin sağlığını korumak ve hastalıkları erken teşhis etmek için önemlidir.

Standart Check-Up Fiyatları Nedir?

Check-up test fiyatları sürekli değişiklik göstermektedir. Son fiyatı öğrenmek için çağrı merkezimizi arayabilir ya da whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 

Check-Up Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Check-up sağlık kontrolünde 12 saat aç karnına kan testlerini vermeniz yeterlidir. Bunun dışında herhangi bir ön hazırlık gerekmemektedir.