HPV(Human Papilloma Virus) HIV virüsünden sonra hem erkeklerde hem kadınlarda, cinsel temas ile bulaşan en yaygın hastalıktır. Cinsel olarak aktif bireylere bu virüsün bulaşma ihtimali ömürleri boyunca yüzde ellidir. Condyloma acuminatum adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumna neden olan bu virüs insan genital siğil virüsü olarak da adlandırılır. Enfeksiyona sebep olan yüz yirmi civarında HPV tipi olmasına rağmen, bunlardan yaklaşık olarak kırk tanesi genital bölgeye yerleşir. Bu virüsün dört beş çeşidi insanlarda çok sık görülüp siğil denen lezyonların oluşmasına neden olabilirken, bazıları ise kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.  Human Papilloma Virüs enfeksiyonu ile oluşan rahim ağzı kanseri meme kanserinden sonra en çok görülen ikinci kanser türüdür. Oluşan lezyonların çoğu iyi huyludur ve sadece görüntü olarak rahatsızlık verir. bu virüsün 6 ve 11’inci cinsleri genellikle siğil yapar iken, 16 ve 18’inci cinsleri ise siğil ile birlikte kansere sebebiyet vermektedir.   

Human Papilloma Virüs enfeksiyonu çoğunlukla belirti veya semptom vermediğinden virüs ile enfekte olan kişiler hiçbir zaman bu durumun farkında olmazlar. Bu virüs iki üç yıllık zaman dilimi içerisinde hastaların yüzde doksanının vücudundann bağışıklık sisteminin mücadelesi ile atıldığı gözlenmiştir.  Günümüzde yaşanan ekonomik, sosyal ve teknolojik dengelerdeki farklılıklar kişilerin sosyal hayatlarına ciddi olarak etki etmekte ve bunun doğal bir yansıması olarak da cinsel yolla bulaşan hastalıklarda artış görülmektedir.

HPV enfeksiyonu son derece yaygın bir enfeksiyondur. Amerika Birleşik Devletlerindeki bir araştırmaya göre her yıl yaklaşık olarak altı milyon kişinin HPV virüsü ile temas ettiği tespit edilmiştir. Özellikle kadınların yüzde seksene yakınının ömürler süresince en az bir kez HPV virüsüyle temas ettiği bilinmektedir. Ülkemizde de son yıllarda büyük artış gösteren Human Papilloma Virüsüne önlem alınmadığı takdirde ölümcül boyutlara ulaşabileceği bilinmektedir.

Human Papilloma Virüsünden Korunma

HPV virüsü cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir hastalık olduğundan cinsel olarak aktif bir yaşantısı olan tüm bireyler bu hastalığın sebep olduğu enfeksiyona karşı risk altındadır. özelikle bazı kişilerde bu risk çok daha fazladır.

  • Hayatının bir döneminde farklı kişilerle cinsel temas kuranlar
  • Cinsel ilişkiye erken yaşta başlayanlar
  • İlişki yaşadıkları bireylerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların yaşanmış olması
  • Partnerinin çok eşli bir cinsel yaşamı tercih etmesi

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara prezervatif gibi korunma araçları güvenli olsa da Human Papilloma Virüsüne karşı korunma sağlayamayabilir. Bu virüs ilişki sırasında cilt teması ile de geçebildiğinden en etkili korunma tek eşli cinsel yaşamı tercih etmektir. 2006 yılında buluna bir aşı umur vaat etse de hem belli yaş gruplarına uygulanabildiğinden hem de enfeksiyonlu kişilere etki etmediğinden yüksek koruma sağladığın söylemek güçtür.