Arı – Böcek Alerjisi Kan Testi Nedir?

Ülkemizde en sık bal arısı ve yaban arısı sokmasına bağlı alerjik reaksiyon görülmekte olup, bu durum her yaşta görülebilir. Yaban arısı bal arısına göre daha saldırgandır ve iğnelerini soktuktan sonra bırakmadığından birden fazla kez sokabilir.

Arı veya böceğin soktuğu yerde genellikle ağrı, şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Bu alerjiniz olduğu anlamına gelmez ve gayet normaldir. Arı/böcek sokmalarına karşı alerjik reaksiyonu olan kişilerde semptomlar daha uzun sürer ve belli bir geniş bir vücut bölgesinde görülür. 

Ayrıca alerji sistemik tepki şeklinde de ortaya çıkabilir. Sistemik tepki sokma sonrasında birkaç dakika hatta birkaç saniye içinde ortaya çıkabilir ve ölümcül sonuçları olabilir. Bu tepki anafilaksi denilen alerjik bir reaksiyondur. Yüzde, dilde ve boğazda ödem, deride kaşıntı ve kızarıklık, kramp tarzı ağrılar, kusma ve baş dönmesi anafilaksi de görülen belirtilerdir. 

Anafilaksi arı sokmasına bağlı olabileceği gibi, yer fıstığı gibi gıdaların alımından sonra da ortaya çıkabilir. 

Böcek sokmalarında böceğin cinsinin belirlenmesi önemlidir. Hamamböceği alerjisi oldukça sık görülen bir alerjidir. Yapılan araştırmalarda hamam böceği alerjisi olan astımlı çocukların daha çok hastaneye yattıkları tespit edilmiştir.

ARI/BÖCEK ALERJİSİ PANELİ
İ1 Bal Arısı Zehri
İ2 Eşek Arısı Zehri
İ3 Yaban Arısı Zehri
İ4 Sarıca Arı Zehri
İ5 Sarı Yaban Arısı Zehri
İ6 Hamam Böceği
İ71 Sivrisinek
İ75 Avrupa Yaban Arısı Zehri

Alerji Kan Testlerini Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Testi Aç Karnına Vermelisiniz.
  • 48 Saat Öncesine Kadar Ağır Egzersiz Yapmamalısınız.
  • 48 Saat Öncesine Kadar Et Açısından Zengin Besin Tüketmemelisiniz.
  • Testi Yaptırmadan Hemen Önce Vitamin ve Mineral Takviyesi Almamalısınız.

Alerji Kan Testlerinin Fiyatları Nedir?

Alerji kan testleri için hazırlanmış standart paketler olmasıyla beraber, testi talep eden kişiyle yapılan görüşme sonrası pakete yeni alerjenler eklenebilmekte veya mevcut alerjenlerden bazıları paketten çıkarılabilmektedir.

Bu sebeple fiyat bilgisi kişiye özel hazırlanmış tam paket oluştuğunda verilebilmektedir. 

Size özel hazırlanmış alerji kan testi paketi için alerji uzmanımızla görüşerek paketinizin içeriğini belirleyebilirsiniz.