Evlilik Öncesi Tarama Testleri

Evlilik öncesi yapılan testleri, çiftlerin evlilikte yaşayabileceği sağlık sorunlarına yönelik önlem almalarına yardımcı olmak için 4271 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 136. maddesi gereğince yaptırılması zorunlu kılınmış testlerdir. Bu testlerde genel sağlık durumu, kalıtsal ve bulaşıcı hastalıklar yönünden inceleme yapılır.

Evlilik öncesinde yaptırılan zorunlu testler;

1. HIV enfeksiyonları(AIDS) için
Anti HIV Testi
2. Hepatit B taraması için HbsAg Testi
3. Hepatit C taraması için Anti HCV Testi
4. Sfilis (Frengi) için VDRL Testi
5. Kansızlık Testi Hemogram(Tam Kan Sayımı)
6. Kan Uyuşmazlığı Testi Kan Grubu Analizi
7. Akdeniz Anemisi(Talasemi) için Hemoglobin Elektroforezi Testi
8. SMA Tarama Testi SMA Taşıyıcılık Testi

Evlilik Öncesi Tarama Testlerinin Önemi Nedir?

Ülkemizde her 3 akraba evliliğinin 2’si birinci derece yakın akraba ile yapılmaktadır. Bununla beraber son yıllarda cinsel yolla bulaşan hastalık tanısı konulan kişi sayısı da artmaktadır.  Tüm bu sebepler evlilik öncesi yapılan testleri daha da önemli kılmaktadır. 

Kan testleri sonucunda kan uyuşmazlığı sonucu çıkarsa doktorlarca önlem alınabilmektedir. 

HIV, Hepatit B ve C virüsleri kanla, cinsel yolla veya vücut sıvılarıyla taşınırlar. Bu virüsler hastalık bulaştığında bile belirti göstermeyebilir. Bulaşıcı hastalıklar anneden bebeğine de bulaşır. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de her 3 kişiden yaklaşık 1’inin Hepatit B virüsü ile karşılaştığını ortaya koymuştur.  Bu açıdan çiftlerin bulaşıcı hastalık kan testlerini yaptırmaları, çiftlerin ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir. 

Akraba evliliklerinin oldukça fazla olduğu ülkemizde tehlikeli kan hastalıklarından olan Talasemi (Akdeniz anemisi) testinin yapılması da oldukça önemlidir. Çünkü bu hastalık çocuklara yalnızca kalıtım yoluyla geçebilir. 

Sifilis testi, frengi hastalığının teşhisine yönelik yapılan bir test olup, eşlerin birbirine hastalık bulaştırmadan, hastalığın tespit edilip tedavi edilmesi açısından önemlidir. 

SMA Tarama testi 2021 yılı Aralık ayı itibariyle evlilik öncesi yapılması gereken zorunlu testler arasına eklenmiştir. Bu test bebeğin hareket kabiliyetini sınırlandıran bir kas hastalığıdır. Test sonucunda çiftler bebeklerinde SMA mutasyonuna yol açacak bir mutasyonu taşıyıp taşımadıklarını öğrenirler. Çiftlerden ikisi de taşıyıcı ise tüp bebek tedavisine yönlendirilirler. 

Evlilik İçin Testler Nerede Yapılır?

Evlilik öncesi testler, Aile sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde, özel laboratuvar ve hastanelerde yapılabilmektedir. Devlet hastanelerinden randevu almak oldukça zor olduğundan, testleri özel laboratuvarlarda ya da hastanelerde yaptırmak çiftlere zaman kazandırır.

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Evlilik öncesi alınması gereken sağlık raporu Aile Sağlığı Merkezlerinden alınmaktadır. Alınan sonuçlar aile hekimi tarafından kontrol edilip onaylanması gerekmektedir. Evlilik öncesi sağlık raporu aile hekimleri tarafından verilir. 

Evlilik Öncesi Testler İçin Açlık Gerekir mi?

Evlilik öncesi testlerde herhangi bir ön hazırlık gerekmez. Açlık veya tokluk test sonucunu etkilemez. 

Evlilik Öncesi Testlerin Fiyatları Nedir?

Evlilik öncesi testlerin fiyatlarını Whatsapp hattımıza yazarak veya çağrı merkezimizi arayacak öğrenebilirsiniz.