Üreaplasma Enfeksiyonu Nedir?

Üreaplasma genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. 

Üreaplasma Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşır, nadiren de olsa tuvaletten, saunadan ya da epilasyon merkezi gibi ortak kullanım alanlarından bulaşma riski vardır. Ayrıca kirli ellerle cinsel organa dokunmak ya da oral seks yapmakta bakterinin bulaşmasına sebep olabilir. 

Üreaplasma bakterisinin bulaşması için illa cinsel ilişki yaşanması gerekmez, kişinin kendi genital florasında fazla bakteri üremesi sonucu bu hastalık ortaya çıkabilir. 

Üreaplasma Enfeksiyonu Belirtileri Nedir?

Üreaplasma enfeksiyonu sinsi seyreden bir hastalık olup, çoğunlukla herhangi bir belirti göstermez. Fakat az sayıda kişide Kötü kokulu vajinal akıntı, kasık ağrısı, idrar yaparken yanma hissi. kısırlık, tekrarlayan bebek düşürme vakaları, böbrek ve sırt ağrıları, genital bölgede kaşınma ve yanma, testislerde ağrı, ağrılı cinsel ilişki üreaplasma enfeksiyonu belirtileri görülebilmektedir. 

Üreaplasma Enfeksiyonu Gebe ve Bebek Sağlığına Etkisi Nedir?

Özellikle anne olmayı düşünenlerin gebelik planı öncesinde üreaplasma araştırması yapılmalıdır. Aksi taktirde annede hastalık varsa bebeğe zarar verebilir ve düşük olayı meydana gelebilir.

Yapılan araştırmalarda, erken doğum, bebek düşük olayları, bebeklerde zeka ve bedensel gerilik vakalarının üreaplasma enfeksiyonu ile ilgili olabileceği kanıtlanmıştır. 

Üreaplasma Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Konur?

Üreaplasma enfeksiyonu vajinal akıntıdan alınan kültür ve mikrobiyolojik inceleme yardımıyla teşhis edilebilir. 

Hastalık kadın ve erkek hastalardan genital kültür alımı yoluyla tespit edilir.