Genital Uçuk (Herpes) Nedir?

Bu hastalık herpes virüsünün sebep olduğu bir hastalık olup, vajinal, oral ya da anal seks ile bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. 

Genital Uçuk (Herpes) Nasıl Bulaşır?

Vajinal, oral ya da anal seks bulaşmasının yanı sıra, seks oyuncaklarını ortak kullanmakta enfeksiyonu bulaştırabilir.  

Vajinasında uçuk bulunan anne vajinal doğum yaparsa, bebeğe bulaşabilir. Virüs bulaşmış bebekte yüz, vücut ve cinsel organında açık yaralar görülebilir. Daha kötü durumlarda ise bebeklerde körlük, beyin iltihabı hatta ölümlü vakalar görülebilir. Bu sebeple vajinasında uçuk bulunan gebe kadınlar doktorlarına danışmalı ve önlem almalıdır.

genital uçuk

Genital Uçuk (Herpes) Belirtileri Nedir?

Bu virüs vücuda bir kez alındıktan sonra ömür boyu kalır. Çoğu zaman belirti vermese de, bazı hastalarda belirtiler ortaya çıkabilir. Belirtiler çoğunlukla virüs kaptıktan birkaç hafta içinde ortaya çıkar. 

Hastalarda ortaya çıkabilecek belirtiler arasında, genital bölgede kaşıntı, idrar yaparken yanma, erkeklerde penis, tesisler ve anüs çevresinde içi sıvı dolu kabarcıklar, kadınlarda vajina, anüs ve çevresinde kalça derisinde içi sıvı dolu kabarcıklar ve vajinal akıntıda artış,  etkilenen cilt alanında açık yaralar ve ağrı yer alır. 

Genital Uçuk (Herpes) Tanısı Nasıl Konur?

Hastalık kan testleri ve idrar numunesinden PCR yöntemi ile çalışılarak tespit edilmektedir.