Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Tıbbi adı Gonore, halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen hastalık,  Neisserria gonorrhoeae isimli bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. 

Bel Soğukluğu (Gonore) Nasıl Bulaşır?

Bu hastalık cinsel yolla bulaşan hastalıklarda en çok karşılaşılan 2. hastalıktır. Hastalık genelde erkeklerde ve 25 yaşın altındaki kişilerde görülür. Hastalık çoğunlukla vajinal, oral veya anal seks yoluyla bulaşır.

Bu hastalık anneden bebeğine geçebilir. Bu hastalığın bebeğe bulaşması sonrasında bebekte körlük, kafa derisinde yaralar görülebilir. Bu sebeple gebe kalmayı planlayanlar ve hastalık belirtisi gösteren anneler acilen bu konuda test yaptırarak, hastalık varsa tedavi olmaya başlamaları gerekir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Belirtileri Nedir?

Bu hastalık bulaştığında 2 veya 30 gün içinde belirti gösterir. Bazı hastalarda ise hiç belirti göstermeyebilir. Ortaya çıkacak belirtiler arasında rektumda kaşıntı, irin benzeri akıntı, parlak kırmızı kan akıntısı, gözlerde ağrı, bir veya iki gözde akıntı, boğazda ağrı, eklemlerde ağrı, şişlik ve yüksek sıcaklık sayılabilir. 

Bel Soğukluğu (Gonore) Erkeklerdeki Belirtileri Nedir?

Bu belirtilerin haricinde yalnızca erkelerde, peniste ve testislerde şişlik, ağrı, kızarıklık, akıntı görülebilir. Kadınlarda ise vajinada akıntı, kaşıntı, idrar esnasında yanma ve ağrı, adet dönemi dışında kanama, cinsel ilişki sırasında acı ve kanama görülebilir. 

Bel Soğukluğu (Gonore) Testi Nedir?

Hastalık üretral akıntıdan gonokok kültürü ve PCR yöntemi ile tespit edilebilir. PCR yöntemi ile moleküler düzeyde ölçüm yapılmaktadır.